E – zwolnienia cz.II

Dzisiaj dalszy ciąg wpisu na temat e-zwolnień. Pierwsza część dostępna jest tutaj.

Co gdy w zaświadczeniu lekarz popełni błąd?

W przypadku błędu w zaświadczeniu lekarskim, w ciągu trzech dni od jego wykrycia lub uzyskania o nim informacji (np. z ZUS) wystawiający owo zaświadczenie lekarz będzie miał obowiązek przekazać na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS informację o:

1. stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego,
2. stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego, oraz nowe zaświadczenie lekarskie.

Jeżeli przekazanie informacji z jakiegoś powodu nie będzie możliwe także w tym przypadku lekarz będzie miał trzy dni robocze od ustania przyczyny na przekazanie informacji lub zaświadczenia lekarskiego.

Gdy lekarz stwierdzi błąd w zaświadczeniu w obecności ubezpieczonego jest zobowiązany do poinformowania go o tym fakcie. Jeżeli błąd w zaświadczeniu będzie miał wpływ na prawo do świadczeń ZUS wyda decyzję o braku prawa do zasiłku lub zmianie jego wysokości.

Trzeba także podkreślić, że upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich może zostać cofnięte przez ZUS w formie decyzji. Stanie się tak w przypadku stwierdzenia przez ZUS nieprawidłowości w wystawianiu zaświadczeń, w szczególności, gdy lekarz będzie je wystawiał bez przeprowadzania bezpośredniego badania ubezpieczonego lub bez udokumentowania rozpoznania stanowiącego podstawę do orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy.

Upoważnienie może zostać cofnięte na okres do dwunastu miesięcy od daty prawomocności decyzji.

Podsumowanie

W chwili obecnej proponowane zmiany są w fazie projektu ustawy i nie trafiły jeszcze pod obrady Sejmu. W praktyce więc nie wiadomo, czy przepisy zostaną uchwalone w omówionym kształcie.

O wprowadzeniu e-zwolnień lekarskich mówi się od dawna, a termin ich wdrożenia był już kilka razy przesuwany, zatem nie wiadomo, kiedy tak naprawdę zmiany zaczną obowiązywać wywołując rewolucję w sposobie wystawiania zwolnień przez lekarzy.
Już teraz jednak wiadomo, że każdy lekarz chcący mieć możliwość wystawiania zwolnień lekarskich swoim pacjentom będzie musiał przynajmniej wyposażyć swój gabinet w komputer z dostępem do Internetu oraz w drukarkę.

 

 


{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Odent Sierpień 19, 2014

Wszystko wyjaśnione bardzo merytorycznie, dziękuje za ten wpis. Myślę, że powinni się z nim zapoznać nie tylko pacjenci, ale i lekarze – nie wszyscy są jeszcze świadomi.

Odpowiedz

Ania Wrzesień 14, 2014

Ciężko mi sobie wyobrazić wprowadzenie e-zwolnień, oby nie było to pole do nadużyć 🙁 Pozwoliłam sobie dodać Pani bloga do mojego agregatora – swietnyprawnik.blogspot.com 🙂

Odpowiedz

Radca Wrzesień 15, 2014

Wcześniej nie słyszałem o e-zwolnieniach i szczerze mówiąc mam co do nich mieszane uczucia. Już teraz usługi lekarzy w publicznej służbie zdrowia nie wyglądają najlepiej a co dopiero kiedy dołożyć im korzystanie z zaawansowanych systemów… Ale może się mylę.

Odpowiedz

Ola z Ogrodolandii Październik 29, 2014

Znając „możliwości” i chęci naszych współobywateli do wykorzystywania wszelkich luk prawnych – to może być pole do nadużyć:) Czas zweryfikuje 🙂

Odpowiedz

Kanone Marzec 17, 2015

Wątpię żeby nawet w początkowej fazie wprowadzania e-zwolnień były one respektowane tak jak należy. Poza tym zgadzam się z przedmówczynią, nadużycia podobnego rzędu znacznie wzrosną.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: