Cywilnoprawna ochrona dziecka poczętego a stosowanie procedur medycznych

40153579_3Wydawnictwo Wolters Kluwer poprosiło mnie o recenzję dowolnie wybranej przeze mnie książki dostępnej w księgarni profinfo.pl.

Mój wybór padł na  „Cywilnoprawną ochronę dziecka poczętego a stosowanie procedur medycznych” autorstwa Joanny Haberko.

Książka, mimo że wydana w 2010 r. obecnie jest jak najbardziej „na czasie”, zwłaszcza po ujawnieniu sprawy śmierci bliźniąt w łonie matki w szpitalu we Włocławku. 

Spraw związanych ze śmiercią płodu, który byłby już  zdolny do życia poza organizmem matki jest więcej (znam je ze swojej praktyki zawodowej), podobnie jak spraw związanych z badaniami prenatalnymi, kwestiami dopuszczalności aborcji czy wspomaganego medycznie rozrodu.

Powinni zatem po tę lekturę sięgnąć  lekarze zajmujący się medycyną matczyno-płodową, ginekolodzy, neonatolodzy, pielęgniarki i położne, a także prawnicy prowadzący sprawy z zakresu tzw. szkód medycznych.

Książkę czyta się przyjemnie. Autorka w sposób jasny analizuje i wyjaśnia czytelnikowi całokształt sytuacji cywilnoprawnej związanej z procedurami medycznymi obejmującymi diagnostykę i terapię płodu, a także kobiety ciężarnej. Wyjaśnia określenia „płód” „embrion”,  – stosuje w książce  określenie „dziecko poczęte” opisując status człowieka, jego podmiotowość i zdolność prawną przed urodzeniem.

W książce znajdziemy odpowiedzi na szereg pytań  np. dlaczego płód może być diagnozowany i leczony przez lekarza zaś  jako pacjent nie jest on zgodnie z obecnie obowiązującymi rozwiązaniami prawnymi samodzielnym podmiotem działań medycznych; jakie są atrybuty władzy rodzicielskiej rodziców nad nienarodzonym dzieckiem; jak prawidłowo należy przeprowadzać diagnostykę i terapię prenatalną w ciąży o podwyższonym ryzyku, wreszcie wyjaśnia problem konfliktu wartości – czy zdrowie matki jest ważniejsze od zdrowia i życia dziecka poczętego oraz wyjaśnia  prawną ojca dziecka poczętego w związku z diagnostyką lub terapią kobiety ciężarnej.

Joanna Haberko w swojej książce wyjaśnia, że ustawodawca dopuszcza i rozróżnia opiekę prenatalną nad płodem od opieki medycznej nad samą ciężarną, przez co zdaniem autorki zdaje się traktować płód jako pacjenta uprawnionego do otrzymania świadczenia zdrowotnego, odrębnego od samej matki.

Na koniec warto dodać, że pozycja ta jest dostępna wyłącznie w formie e-booka. Jest to bardzo wygodne – oszczędza papier, czas (lekturę „Cywilnoprawnej ochrony dziecka poczętego” kończyłam dzisiaj na tablecie czekając na rozpoczęcie szkolenia dla radców prawnych prowadzonego przez SSN Helenę Ciepłą ze szkód medycznych) i ułatwia pracę zawodową – nie trzeba nic mozolnie przepisywać np. do pism sądowych, aby zacytować fragment wystarczy użyć funkcji kopiuj-wklej 🙂

 Książek z zakresu prawa medycznego jest wydawanych coraz więcej, ta dziedzina prawa rozwija się od kilku lat bardzo dynamicznie. Być może więc warto aby Wydawnictwo zastanowiło się nad aktualizacją omawianej pozycji. Niemniej jest to lektura godna uwagi.

 


{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marek - Kancelaria Medyczna marzec 28, 2014

Kasiu,
zgadzam się z Tobą, to na pewno książka, która jest „na czasie”. Niemniej z pewnością wymaga też aktualizacji.
Prowadzę właśnie kilka spraw związanych z prowadzeniem ciąży, w tym jeden bardzo ciekawy, gdzie bronię podmiotu leczniczego i jego lekarzy przed zarzutami typu wrongful birth.
Pozycja więc na pewno ciekawa (a też dostępna w systemie Lexa z komentarzami).
Pozdrawiam
Marek

Odpowiedz

Katarzyna Przyborowska marzec 28, 2014

Sprawy wrongful birth są bardzo ciekawe. Mało kto wie, że w pierwsze wyroki zapadały już kilkanaście lat temu (np.głośna spawa z Łomży – „przerabiałam” ją u mojego promotora, który jest sędzią SN).

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: