Dyżur medyczny – do likwidacji?

PatientenrechtW ubiegłym tygodniu ZK OZZL rozesłał do prasy komunikat dotyczący przyjęcia stanowiska w sprawie dyżurów medycznych. Wówczas Mateusz Rzemek z Rzeczpospolitej poprosił mnie o komentarz do tej sprawy.

Odnosząc się do komunikatu Zarządu Krajowego OZZL w jednym należy przyznać związkowcom rację – pacjenci mają prawo być leczeni przez wypoczętych lekarzy. Idąc dalej – lekarz powinien przychodzić do pracy wypoczęty, po wykorzystaniu przysługującego mu co najmniej 11 – godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego (co oznacza, że nie powinien wykorzystywać tych godzin np. na pracę w innym podmiocie leczniczym).

Lekarzy oburza ubiegłoroczna uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 6.11.2014 (I PZP 2/14), która w praktyce pokazuje jak prawidłowo należy organizować dyżury medyczne. W skrócie mówiąc – wystarczy odpowiednio planować czas pracy (równoważny system czasu pracy + praca zmianowa) aby podmiot leczniczy udzielający pacjentom całodobowych i stacjonarnych świadczeń zdrowotnych mógł wydać mniej na wynagrodzenia.

Zdaniem Zarządu Krajowego OZZL w związku z taką wykładnią przepisu dokonaną przez Sąd Najwyższy art. 95 ustawy o działalności leczniczej jest… niekonstytucyjny, bowiem narusza art. 32 ustawy zasadniczej. Diabeł tkwi w szczegółach, bo przy prawidłowym planowaniu dyżurów i zgodnie z uchwałą SN– lekarz zarobi mniej. Czy oznacza to jednak, że przepis obowiązujący od kilku lat jest niekonstytucyjny?

Dzisiaj natomiast przewodniczący Zarządy – Krzysztof Bukiel skierował do Ministra Arłukowicza list – o tym, że stanowisko Sądu Najwyższego zmieniło definicję dyżuru medycznego, zatem nie ma sensu dalej utrzymywać tej instytucji( dla przypomnienia dodam, że dyżur medyczny był uregulowany także w starej ustawie o zoz-ach) i należy ją zastąpić powszechnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi czasu pracy.

Jeżeli ZK OZZL rzeczywiście wystąpi w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem będziemy mieli okazję się przekonać czy lekarze mają rację. Trudno jest mi się się jednak oprzeć wrażeniu, że póki przepis był interpretowany tak, że za każdą godzinę pełnienia dyżuru lekarze mieli prawo do wynagrodzenia z dodatkiem jak za nadgodziny problem niezgodności z Konstytucją nie występował.


{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna Kowalska maj 6, 2015

Lekarz powinien być wypoczęty to prawda, jednak dyżur to sprawa drugorzędna.

Odpowiedz

Tomek maj 21, 2015

Dyżur medyczny to bardzo ciekawy wymysł…do wyciągania ekstra kasy ?!

Odpowiedz

Michał sierpień 8, 2015

Nie podoba mi się ta inicjatywa, czuć tutaj jakieś machlojki

Odpowiedz

Dodaj komentarz

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: