Monitorowanie zdarzeń niepożądanych

Monitorowanie zdarzeń niepożądanych

Założenia do projektu ustawy

Wśród nowych pomysłów na temat reorganizacji służby zdrowia, które przedstawia Minister Radziwiłł jeden jest wart szczególnej uwagi.

To ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o akredytacji w ochronie zdrowia. Na razie jest na etapie projektu założeń, który można konsultować do 19 lutego br.

Zgodnie z nowymi założeniami- wszystkie publiczne placówki zdrowotne będą musiały uzyskać autoryzację. Kryteria jakie będziecie musieli Państwo spełniać zostaną określone w rozporządzeniu ministra zdrowia (opracuje je nowo powołana Agencja ds. Jakości Opieki Zdrowotnej i Bezpieczeństwa Pacjenta). Autoryzacji będzie udzielał (jak i ją cofał)- minister zdrowia.

Krótko mówiąc- spełnienie pewnych wymagań jakościowych będzie warunkowało możliwość zawarcia umowy z NFZ.

Placówki, które nie otrzymają autoryzacji, stracą możliwość korzystania z finansowania ze środków publicznych i tym samym nie będą mogły należeć do sieci szpitali (ma ona być utworzona w lipcu tego roku).

Swoistym novum – będzie wprowadzenie wewnętrznych systemów monitorowania jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej w tym zdarzeń niepożądanych. System służyć ma analizie poszczególnych zdarzeń medycznych, która to pozwoli na wdrożenie wyciągniętych wniosków do praktyki medycznej. Początkowo systemem tym zostaną objęte szpitale (również te, które nie mają kontraktu z NFZ).

Oceny propozycji monitorowania zdarzeń niepożądanych dokonałam dla portalu podyplomie.pl – zapraszam do lektury artykułu.


{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Małgorzata Luty 15, 2017

chyba akredytacji, a nie autoryzacji

Odpowiedz

Katarzyna Przyborowska Luty 20, 2017

Akredytacja to zupełnie coś innego.
Pozdrawiam,

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: