Mycie rąk – tylko tyle i aż tyle, czyli o zakażeń szpitalnych przyczynach

orangemale„Clean Care is Safer Care” to program opracowany przez prof. Didier Pittet, który ma służyć zmniejszeniu liczby zakażeń szpitalnych o połowę. Z okazji wizyty prof. Pittet w Polsce oraz zbliżającego się Światowego Dnia Higieny Rąk, który obchodzony jest 5 maja, zwołano konferencję prasową (22.04.2015 r.), na którą zaproszenie otrzymała również moja kancelaria. Zdawałoby się, że założenia programu 5 kroków są proste.
Krok 1: mycie rąk nie wodą i mydłem, a preparatem zawierającym w składzie alkohol, przy czym wcieranie preparatu powinno trwać ok. 30 s.
Krok 2: edukacja personelu medycznego,
Krok 3: monitorowanie realizacji programu,
Krok 4: stałe przypominanie o konieczności mycia rąk,
Krok 5: promowanie kultury higieny rąk w szpitalach.
Choć w założeniach proste, to w wykonaniu trudne, bo jeśliby spojrzeć na liczby, okazuje się, że zostało jeszcze wiele do zrobienia. Według danych European Hospital and Healthcare Federation, co roku na świecie zakażonych w szpitalach zostaje niemal 4 mln osób. W Polsce to 6-8% hospitalizowanych. Na konferencji można było usłyszeć, że zbyt wielu lekarzy nie przestrzega higieny rąk.
Ostatni pozew dotyczący zakażenia wirusem HCV  kancelaria złożyła do sądu w tym miesiącu. Czy moja klientka mogłaby uniknąć wirusowego zapalenia wątroby typu C, gdyby szpital realizował zasadę 5 kroków prof. Pittet’a? Tego nie wiem.
Wiem natomiast, że szpital nawet nie przystąpił do tego programu. Sprawdziłam. Zrobiły to tylko 93 szpitale w Polsce.
Ich lista dostępna jest tutaj.
Czy szpital, w którym pracujesz przestrzega higieny rąk?

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

S. lipiec 6, 2015

Biorąc pod uwagę sposób przenoszenia się wirusa HCV byłoby to trudne

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: