Pionierska operacja -pochwalono się w mediach

Dentist Equipment

Pionierska operacja

Zasada jest taka – każdy lubi się chwalić, zwłaszcza jeżeli chodzi o zabieg trudny, pionierską operację.

Polacy odnoszą sukcesy, które są doceniane na całym świecie. Wystarczy wspomnieć, że pierwszy polski przeszczep twarzy (i to ze wskazań życiowych) został uznany za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny 2013. Trzeba jednak dodać, że sukces ten ujawniono po kilku miesiącach od przeszczepu.

Niedawno w Olsztynie zespół prof. Wojciecha Maksymowicza przeprowadził kilka pionierskich operacji wszczepienia pacjentom w śpiączce stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego. Jeden z pacjentów już się wybudził, a media pokazały i jego i szczęśliwą rodzinę.

Teraz do mediów „przeciekła” informacja o wybudzeniu się ze śpiączki córki znanej aktorki. Źródłem informacji ma być członek zespołu prof. Maksymowicza. Fundacja, której założycielką jest aktorka, jak i ona sama nie potwierdzają tych rewelacji. No i powstał zgrzyt.

To jak to jest – można się chwalić? Czy nie wolno?

 Oczywiście, że wolno się chwalić, a nawet trzeba 🙂 . Tyle tylko, że za zgodą samego pacjenta lub jego opiekuna prawnego. Co więcej zgoda powinna dokładnie określać co wolno podmiotowi leczniczemu. Czy tylko przekazać informację, czy można ujawnić pełne dane pacjenta oraz okoliczności choroby i zabiegu, wreszcie czy można udostępnić jego wizerunek, zdjęcia itp.

Bez zgody pacjenta lub jego opiekuna prawnego nie wolno NIC ujawniać. Ujawnienie informacji o stanie zdrowia pacjenta powoduje naruszenie praw pacjenta.

Co mówią przepisy?

Pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny, w tym udzielające mu świadczeń zdrowotnych, informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego. (art. 13 ustawy o prawach pacjenta i RPP)

W celu realizacji prawa, o którym mowa w art. 13, osoby wykonujące zawód medyczny są obowiązane zachować w tajemnicy informacje związane z pacjentem, w szczególności ze stanem zdrowia pacjenta.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, w przypadku gdy:

1) tak stanowią przepisy odrębnych ustaw;
2) zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób;
3) pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy wyraża zgodę na ujawnienie tajemnicy;
4) zachodzi potrzeba przekazania niezbędnych informacji o pacjencie związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych innym osobom wykonującym zawód medyczny, uczestniczącym w udzielaniu tych świadczeń. (art. 14 ustawy o prawach pacjenta i RPP)
Z przepisów jasno wynika: najpierw pionierska operacja, potem  zgoda pacjenta na ujawnienie informacji, a następnie wolno się chwalić 🙂

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Adam Sierpień 24, 2016

Każdy mimowolnie chce się pochwalić własnymi osiągnięciami, a szczególnie kiedy z sukcesem przeprowadziło się pionierską operację.

Odpowiedz

Krzemiński Wrzesień 26, 2016

Jestem ciekawy, jak wygląda to w praktyce. W wiadomościach bardzo często pojawiają się informacje o operacjach przeprowadzonych nie tylko na naszych rodakach, ale też osobach z zagranicy. Często, jak to bywa, zapis prawny jest, a w praktyce dzieje się coś zupełnie innego.

Odpowiedz

Przemek Listopad 11, 2016

Ciężko stwierdzić czy chwalić czy też nie, szczególnie z naszą polską mentalnością

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: