Szpitale mają nowy obowiązek

szpitale mają nowy obowiązekZ dniem 15 lipca 2016 r. szpitale mają nowy obowiązek,  weszły bowiem w życie zmiany w ustawie o działalności leczniczej.

Na podmioty lecznicze prowadzące szpitale nałożono obowiązek zgłaszania na podany przez jednostkę Policji numer telefonu, numer faksu lub adres poczty elektronicznej:

– przyjęcia pacjenta małoletniego, z którego przedstawicielem ustawowym albo opiekunem faktycznym nie można się skontaktować – nie później niż w okresie czterech godzin od przyjęcia;
przyjęcia albo zgonu pacjenta, którego tożsamości nie można ustalić albo potwierdzić na podstawie dokumentów stwierdzających tożsamość – nie później niż w okresie ośmiu godzin odpowiednio od przyjęcia albo zgonu (art. 28 a  znowelizowanej ustawy).

Trzeba również wiedzieć, że  wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą (bez znaczenia jest to, czy prowadzą szpital) na żądanie Policji będą musiały udzielić informacji  o fakcie przyjęcia osoby zaginionej w rozumieniu art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.

Chodzi tutaj o poszukiwania osób, które na skutek wystąpienia zdarzenia uniemożliwiającego ustalenie miejsca ich pobytu należy odnaleźć w celu zapewnienia ochrony ich życia, zdrowia lub wolności.


{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: