Wyciek dokumentacji medycznej

Wyciek dokumentacji medycznej

dokumentacja medyczna

Jeden z tabloidów (na jego niedawnych urodzinach bawił się Prezydent Duda) opublikował zdjęcia chorego Wojciecha Młynarskiego. Oliwy do ognia dolał fakt, że podobno gazeta ta dysponuje… dokumentacją medyczną pacjenta!

Jeżeli to prawda to zastanawiającym jest jak tabloid wszedł w jej posiadanie…

Moi klienci często pytają jak mają poprawnie udostępniać dokumentację medyczną i komu ją mogą wydać.

Trzeba o to szczególnie zadbać, bo dostanie się dokumentacji medycznej w niepowołane ręce może stanowić groźną broń. Pamiętam sprawę, w której szpital psychiatryczny wydał dokumentację medyczną mężowi pacjentki, który potem przy pomocy tych dokumentów chciał się szybko rozwieść z jej winy.

Chroń dokumentację pacjentów

Udostępnienie dokumentacji osobie nieuprawnionej jest złamaniem prawa pacjenta, którego dokumentację udostępniono.

Pod żadnym pozorem nie wolno  personelowi wynosić jej z placówki medycznej (np. do domu, żeby „na spokojnie uzupełnić”), ani udostępniać osobom trzecim bez zgody pacjenta.

Trzeba ją natomiast udostępnić na wezwanie sądu, prokuratury czy Wojewódzkiej Komisji do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Od 2012 r. prawo do dokumentacji medycznej nabyli też spadkobiercy zmarłego pacjenta (żaden z nich nie musiał być upoważniony przez pacjenta  do wglądu lub odbioru dokumentacji), ale tylko w zakresie prowadzonego postępowania przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych (czyli już po jego wszczęciu!).

Placówki często popełniają też błąd udostępniając dokumentację medyczną swojemu ubezpieczycielowi, w celu likwidacji szkody. Wolno to zrobić tylko po uzyskaniu zgody pacjenta.

Należy pamiętać, że gdy są jakieś wątpliwości , czy dana osoba może otrzymać dokumentację medyczną osoby trzeciej, to ona musi udowodnić, że ma takie prawo.

 


{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Jan Luty 9, 2017

tylko nie ma co przeginać w drugą stronę… ja jako pacjent (i lekarz, tyle że stomatolog) niestety miałem okazję poczuć trud docierania do swojej dokumentacji… coś podobnego jak tu ale na szczęście nie stomatolog…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: