Zatrudniasz radiologów, patomorfologów, fizjoterapeutów? Zobacz jak zmienią się przepisy

książka i paragrafZgodnie z nową ustawą o działalności leczniczej, skrócony czas pracy lekarzy radiologów, patomorfologów czy fizjoterapeutów  obowiązuje tylko do dnia 1 lipca 2014 roku.

Po tym dniu będzie ich obowiązywał wyższy wymiar czasu pracy.

Co mają zrobić pracodawcy?

Zgodnie z przepisami:

Art. 93. 1. Czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym, z zastrzeżeniem art. 94 ust. 1, w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
2. Czas pracy pracowników technicznych, obsługi i gospodarczych, w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
3. Czas pracy pracowników niewidomych zatrudnionych na stanowiskach wymagających kontaktu z pacjentami, w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 6 godzin na dobę i przeciętnie 30 godzin na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
4. Okres rozliczeniowy, o którym mowa w ust. 1-3, nie może przekraczać 3 miesięcy.
W praktyce oznacza to, że czas pracy następujących  specjalistów wydłuży się z 5 do 7 godzin i 35 minut na dobę:
  • radiolodzy
  • patomorfolodzy
  • specjaliści medycyny sądowej
  • fizjoterapeuci

Pracodawcy stoją więc przed dylematem – zwolnić albo obniżyć wymiar czasu pracy tym pracownikom. Zapewne będzie to też oznaczało obniżkę wynagrodzenia.

Czas na zmiany jest krótki – zostały tylko dwa miesiące.

Redukcja etatów to jednak nie taka prosta sprawa. Zanim dyrektor będzie mógł wręczyć wypowiedzenie zmieniające lub zwolnienie będzie musiał… zmienić regulamin pracy i wynagradzania albo układ zbiorowy pracy (jeżeli obowiązuje). Często można to zrobić tylko w porozumieniu ze związkami zawodowymi.

Nieprawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę może spowodować skierowanie sprawy przez zwalnianego – do sądu pracy.

Jak ustrzec się błędów przy wydłużaniu czasu pracy tych grup zawodowych? Wskazówki już niebawem na blogu 🙂

 

 


{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grażyna Maj 13, 2014

Z niecierpliwością czekam na wskazówki jak można ustrzec się tych błędów. Swoją drogą nie jestem pewna czy wydłużenie czasu pracy specjalistów wyjdzie na dobre pacjentom.

Odpowiedz

Michał Maj 14, 2014

Czekam z zainteesowaniem na rozwinięcie tematu 🙂 Dwa miesiące to niewiele…

Odpowiedz

Uniformix Czerwiec 23, 2014

Z przepisami, zwłaszcza jeśli chodzi o prawo medyczne warto być na bieżąco 😉

Odpowiedz

Lexim Lipiec 22, 2014

Nie wiem jak innych ale mnie lekko przeraża ilość zmian przepisów i częstotliwość. Ktoś musi w tym siedzieć non stop aby czegoś nie przeoczyć.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: